http://www.fxstreet.cz/intervence-na-menovem-trhu.html
15.02.2010 Autor: Patrik Urban Sekce: Fundamentální analýza Tisk
Intervence na FX je jistě zajímavé téma. V diskuzi pod mou analýzou z 1. února se vyskytlo několik otázek, které mě vedly k rozhodnutí napsat o intervencích poněkud obsáhlejší článek. Téma intervencí je v současné době o to zajímavější, že SNB (Swiss National Bank) aktivně intervenuje proti sílícímu švýcarskému franku (CHF).
Co je to intervence:
Intervencí rozumíme prodej nebo nákup své měny "domácí" centrální bankou (CB) nebo centrální bankou pověřenou institucí. CB vyhradí určité množství peněz pro tuto operaci a na volném trhu zadá pokyny pro nákup/prodej. Jelikož CB vynaloží značné prostředky, je schopna uspokojit všechny tržní nebo čekající příkazy. Uspokojením poptávky/nabídky tak dojde k přebytku/nedostatku měny na trhu a tržní cena se tedy musí změnit ve směru, kde se stále vyskytují příkazy k nákupu/prodeji. Zadáním těchto pokynů CB tedy dojde ke změně ceny kýženým směrem.
Intervence často počítá s "lavinovým" efektem. Jestliže se cena v průběhu intervence dostane na důležité hranice s/r, je racionální předpokládat, že čekající stop lossy budou aktivovány a tím se ještě zvýší nabídka CB prodávané měny.
Kdy se CB rozhodne intervenovat:
CB může intervenovat pokud rozpozná, že by cena domácí měny vůči jiným měnám mohla mít negativní vliv na budoucí ekonomický vývoj anebo pokud má za to, že kurz měny nereflektuje fundamentální ekonomickou situaci. Dále také v případech, kdy dojde k nečekané a velmi rychlé změně kurzu. V takové situaci hrozí, že by domácí firmy aktivní na zahraničních trzích nebyly schopny včas reagovat a ochránit svoje pozice a svůj cash flow pomocí měnových forwardů nebo opcí. Pokud by změna kurzu byla vyšší než rozdíl mezi výrobní a prodejní cenou tak by firma prodávající zboží v zahraničí mohla realizovat ztrátu a to i v případě, že svoje výrobky úspěšně prodá.
Pokud je měna příliš silná tak hrozí útlum exportu, protože se domácí zboží stane cenově nekonkurenceschopným na zahraničních trzích. To by následně mělo efekt na celkový růst HDP. Pro země závislé na exportu je tedy "lepší" mít slabší měnu.
Pokud je měna naopak příliš slabá, tak se zvýší cena dováženého zboží, což může zvýšit míru inflace. Vyšší míra inflace by mohla přinutit CB zvýšit úrokové sazby, což by následovně mohlo způsobit zpomalení růstu HDP.
Rizika intervencí:
Největším rizikem pro CB samozřejmě je, že intervence nebude úspěšná. Například RBNZ (Reserve Bank of New Zealand) několikrát neúspěšně intervenovala proti sílícímu NZD v létě 2007. NZD tenkrát dosahovalo nových maximálních hodnot skoro každý den. Prodeje NZD, které RBNZ uskutečnila však pouze umožnily investorům nakoupit NZD na nižších hodnotách. Poptávka po NZD byla tak obrovská, že trh RBNZ doslova "převálcoval". RBNZ tedy nedosáhla zamýšleného cíle a vynaložila značné finanční prostředky zbytečně.
Z historického hlediska jsou intervence jednotlivých států často poměrně neúspěšné. Za úspěšné lze ale rozhodně považovat koordinové intervence několika centrálních bank najednou. Například Plaza Accord, což byla smlouva 5 států o koordinovaném prodeji USD z roku 1985, měla za úkol zastavit posilování USD vůči německé marce a japonskému jenu. Tento úkol smlouva splnila natolik dobře, že v roce 1987 bylo zapotřebí připravit další smlouvu (Louvre Accord), která naopak zavazovala 6 statů nakupovat USD a zastavit tak jeho obrovský pád.
obrazek 1. USD index
Je třeba ovšem připomenout, že za posledních 10 let jsou intervence na FX u volně plovoucích měn spíše výjimkou. Méně likvidní měny menších statů zažívají intervence výrazně častěji než měny velkých států, kterým se často říká "majors".
Co se týče SNB, tak pomocí jedné velké intervence v březnu 2009 a několika menších intervencí, byla SNB schopna udržet kurz EUR/CHF nad úrovní 1,50 výraznou část roku 2009. Kvůli zhoršující se fundamentální situaci v EU však došlo k proražení této úrovně v prosinci 2009. Od té doby CHF stále posiluje a to i přes varovná stanoviska činitelů SNB, která lze považovat za "verbální intervenci".
Podle několika nepodložených zdrojů SNB utratila kolem 4 miliard franků v březnu 2009 a dalších 12 miliard v průběhu roku 2009. Je sice pravda, že CB může teoreticky "vytvářet" nové peníze a ty pak utrácet na FX donekonečna a tím zastavit posilování měny. To je ostatně případ Číny. Čínská měna Yuan (CNY), které se také říká Renminbi začala po oficiálním uvolnění kontrolovaně posilovat v polovině roku 2005. Od roku 2008 však čínská vláda posilování zastavila a drží kurz na neměnné úrovni. Že by ale byla SNB ochotná donekonečna zastavovat posilování franku je nereálné.
Opačná je situace, kdy se CB snaží udržet měnu uměle silnou. V takovém případě musí CB kupovat svoji vlastní měnu na volném trhu a platit za ni valutovými rezervami. V momentě, kdy CB rezervy dojdou, tak nemá za co svoji vlastní měnu nakupovat a vyrovnáním nabídky a poptávky dojde k zeslabení měny.
Předvídání a tradeování intervencí:
Samozřejmě, že je lákavé pokusit se využít intervencí ke spekulativním účelům. Předvídat intervence je ale velmi obtížné a spekulovat na ně je vysoce rizikové. Rizik je několik. Nikdy nemůžeme vědět jaké cíle CB sleduje a jestli se další faktory ovlivňující CB rozhodování nezměnily natolik, že by se CB rozhodla od intervencí odstoupit. Pro představu: SNB dlouho bránila úroveň 1.50 na EURCHF. Po 9 měsících ale vzdala a nechala EURCHF dopadnout na současných 1.46. Každý se musí sám rozhodnout jestli by chtěl držet dlouhou pozici z 1.50 při ceně 1.46 (a to i přes pozitivní swap body). Dalším rizikem také je, zvláště v dnešní době kdy se na spekulanty svádí kdeco, že by CB chtěla spekulanty "potrestat" a nečekaně silným pohybem aktivovat jejich SL. Teprve potom by mohlo dojít k intervenci a návratu cen k zamýšleným hodnotám. Tento scénář, byť nepravděpodobný, však stále lze považovat za racionální a možný.
Snažit se otevřít pozici v průběhu intervence může být ještě riskantnější. Likvidita je pravděpodobně z důvodu vysoké volatility nízká, spread výrazně vyšší (u brokerů, kteří nejsou tvůrci trhu) a riziko, že vám broker dá jinou cenu než kterou jste požadovali je vysoké.
Obrazek 2. EURCHF
Patrik Urban
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment