http://www.fxstreet.cz/commitment-of-traders-cot-report-cast-1.html
07.03.2011 Autor: Patrik Urban Sekce: Obchodní systémy na FOREX Tisk
COT report je zpráva publikovaná CFTC (Commodity Futures Trading Commission - Komise pro obchodování s komoditami), která vyhodnocuje množství držených komoditních futures. Součástí tohoto reportu je také analýza držených měnových futures a proto nám tato zpráva může poskytnout zajímavé informace, které lze aplikovat na spotový měnový trh. Tato zpráva, mimo jiné, obsahuje informace o držených dlouhých a krátkých pozicích různých účastníků trhu a o celkovém množství neuzavřených pozic (open interest).
Něco málo historie:
CFTC začala publikovat tento report v roce 1962 pro 13 komodit, aby informovala veřejnost o dění na komoditních trzích. Nejdříve šlo o report měsíční, postupem času se zvýšila jak frekvence, tak množství analyzovaných komodit. V současnosti je tato zpráva publikována jednou týdně pro 22 různých futures kontraktů. Zpráva je publikována každý pátek a obsahuje data z předcházejícího úterý.
Protože je vysoké procento všech měnových obchodů obchodováno na spotovém trhu (kdy koupíte za "současnou" cenu a musíte zaplatit do dvou dnů - u CAD musí být platba dokončena do jednoho dne) popřípadě pomocí měnových forwardů, není možné považovat COT report za absolutní popis situace na globálním měnovém trhu. Z tohoto důvodu je COT report přesnějším popisem trhu například pro zemědělské plodiny nebo energetické futures. I tak ale lze využít tohoto reportu pro odhad změny trendu nebo naopak pro potvrzení síly trendu na spotovém FX trhu.
COT report obsahuje mnoho informací. Nejdůležitější jsou informace o držených dlouhých pozicích, krátkých pozicích, otevřených pozicích (open interest) a o změně oproti minulému týdnu. Informace pro měnové futures lze najít na stránce CFTC: http://www.cftc.gov/dea/futures/financial_lf.htm
COT report pro EUR FX publikovaný 25. 2. 2011 (popisující stav z úterý 22. 2. 2011) vypadá takto:
Report je rozdělený na čtyři části:
1. Dealer/intermediary - Tato část zobrazuje "sell side" firmy (velké banky a dealeři), tedy firmy, které vytváří a prodávají finanční produkty svým klientům. Tyto firmy většinou nemají spekulativní pozice a hedgeují riziko ztráty u dalších firem a klientů. Zisk firem je závislý na bid-ask spreadu a poplatcích, které vyberou při poskytování služeb svým klientům.
Zbylé tří části popisují "buy side" firmy, tedy firmy (například investiční fondy), které vytváří zisk spekulativními pozicemi a arbitráží anebo které naopak hedgeují risk svých klientů. "Buy side" firmy jsou klienty "sell side" firem.
2. Asset manager/institutional - institucionální investoři, penzijní fondy, pojišťovny a firmy mající institucionální investory.
3. Leveraged funds - hedgeové fondy a finanční manažeři spekulující na finančních trzích.
4. Other reportables - jiné firmy (treasury oddělení velkých firem a menší obchodníci), které jsou kvůli velké velikosti pozic nuceni nahlašovat CFTC své obchody. Tyto firmy většinou nevytvářejí spekulativní pozice, ale hedgeují riziko.
Pátou a nedůležitou částí jsou všechny zbylé pozice.
Report v této podobě je vydáván od července 2010. Do té doby vypadal report o něco jednodušeji, protože měl pouze tři části. V současné době je stále možné získat report ve staré podobě pod názvem "legacy report" zde: http://www.cftc.gov/dea/futures/deacmelf.htm
Příklad stejného reportu ve staré podobě:
Tato zpráva je rozdělena jen na tři části:
1. Non-commercial - spekulanti otevírající pozice pouze za účelem zisku
2. Commerical - obrovské komerční firmy, které potřebují komodity pro výrobu produktů nebo které komodity vyrabějí. Tyto firmy na trhu většinou nespekulují, ale hedgeují riziko změny ceny.
3. Nonreportable positions - všechni ostatní účastníci trhu.
Osobně se domnívám, že pohled na graf nám řekne během několika vteřin více než několika minutové studium tabulek. Pěkně vytvořené grafy pro mnoho různých futures lze najít zde:
http://www.cotpricecharts.com/commitmentscurrent/
Report popisující stav 22. 2. 2011 v grafické podobě
Tento graf je vytvořený ze starého typu COT reportu a proto je rozdělený jen na tři části.
1. Large spec - net pozice spekulantů (na starém reportu pod názvem "non-commercial")
2. Commercial - net pozice komerčních hráčů hedgeujících riziko.
3. Small spec - net pozice ostatních účastníků trhu.
(net pozice značí rozdíl mezi drženými dlouhými a krátkými pozicemi)
Zelená linka zobrazuje "open interest" tedy počet všech neuzavřených pozic v daném týdnu.
Protože se COT report vyhlašuje pouze jednou za týden, využití dat z tohoto reportu je vhodné pouze pro poziční tradery, tedy tradery, kteří mají delší časový horizont a obchodují na týdenním nebo alespoň denním grafu. Pro krátkodobé obchody anebo pro obchody se stop lossem menším než 100-200 bodů je COT report jen těžko využitelný.
COT report je velmi populární součástí analýzy nejenom bank a fondů, ale i jednotlivých traderů. Například velmi úspěšný trader Larry Williams (který mimo jiné vymyslel oblíbené indikátory "Williams %R" a "Ultimate Oscillator") považuje COT report za naprosto nezbytnou součást svého obchodního systému.
Nyní tedy víme co to COT report je, kde ho najít a jaké informace tento report obsahuje. V příštím díle se konečně podíváme na to, jak lze tyto informace využít pro vlastní trading.
Patrik Urban
Team FXstreet.cz
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment