Monday, March 26, 2012

Co přinese rok 2012?

http://www.fxstreet.cz/co-prinese-rok-2012.html

09.01.2012 Autor: Patrik Urban Sekce: Fundamentální analýza Tisk

Formulovat predikce na tak dlouhou dobu jakou je jeden rok, navíc v době krize a vysoké nervozity, v době kdy se sentiment mění podle posledního titulku ve zprávach a v době kdy se nemyslitelné stává během krátké chvíle možným, se může zdát tak trochu zbytečné. Minulý rok navíc ukázal, že vlivů, které mohou, alespoň krátkodobě, naprosto změnit dění je tolik, že je zhola nemožné vzít je všechny v potaz (vzpomeňme třeba na nepředpovídatelné japonské tsunami nebo sociální bouře, které se přehnaly severní Afrikou a Středním východem).

Moc důvodů k ekonomickému optimismu pro další rok nevidím. Recese, která v Evropě a Anglii začala v Q4 2011 nebo začne v Q1 2012 ještě více zhorší fiskální situaci a znemožní další úsporná opatření. Je sice pravda, že se ekonomická situace v USA na konci roku zlepšila, zvlášť na trhu práce, ale to, že americká ekonomika poroste rychleji než evropská která přinejlepším neporoste, velkým důvodem k jásotu není.

Snižování ratingu, které tak významně ovlivňovalo trhy v roce 2011 bude na radaru traderů i v roce 2012. Agentura Moodys již naznačila, že by mohlo dojít ke snížení ratingu všech členů eurozóny a o vysoké pravděpodobnosti snížení ratingu Francie se také mluví již mnoho týdnů. Snížení ratingu některého z členů samého jádra eurozóny povede k výprodeji dluhopisů a tedy k dalšímu zvýšování výnosů. Množství peněz, které třeba Itálie musí získat hned v prvních měsících 2012 je tak vysoké, že stačí jediná aukce, která nenajde kupující, sentiment se znovu zhorší a dalšímu pádu eura nebude stát nic v cestě.

Rozpad eurozóny v roce 2012 ale i tak považuji stále za nepravděpodobný. Riziko, že by Řecko z EMU (Evropská měnová unie) odešlo dobrovolně nebo bylo vyloučeno je ale poměrně vysoké. V takovém případě by euro výrazně oslabilo, ale tento pád by nemusel trvat dlouho, protože by se odchodem nejproblémovějšího člena vyřešila alespoň část nejzávažnějšího, krátkodobého problému. Větším rizikem by bylo, kdyby Řecko formálně vyhlásilo bankrot. To by vedlo k vysoké averzi k riziku a hledání bezpečného přístavu. Panika by se rozšířila a aktivace Credit Default Swap (CDS) kontraktů by svrhla finanční trhy v chaos.

Evropská centrální banka (ECB) začala v listopadu snižovat úrokové sazby a opatrně začala naznačovat, že možnost kvantitativního uvolňování (QE) je reálná. ECB již dlouhou dobu nakupuje španělské a italské dluhopisy ve snaze snížit jejich výnos. Stačí tedy, aby ECB přestala sterilizovat tyto nákupy a klasická forma QE je na světě. Pokud nedojde k výraznému zhoršení ekonomiky v USA, tak třetí vlna amerického QE není příliš pravděpodobná. Proto lze předpokládat dlouhodobý tlak na euro a jeho postupné oslabování. K několikatýdenním růstovým korekcím ale bude docházet a to i proto, že v současné době je množství držených krátkých pozic na futures kontraktech na rekordních úrovních a tyto krátké pozice bude nutné uzavřít.

Velkým rizikem pro euro medvědy je extrémně negativní sentiment, který se často vyskytuje právě v době obratu. V polovině roku 2010 se také analytici předháněli v tom, kdo bude mít nižší předpověd pro euro. To se však otočilo a navzdory krizi se vydalo na rok dlouhou cestu vzhůru. Dalším rizikem je možnost, že by kvůli evropské krizi došlo ke zpomalení ekonomiky v USA. Za takové situace, zvlášť pokud by se v USA začalo mluvit o QE3 by euro zastavilo pád a mohlo by se vydat vzhůru.

U páru EURUSD lze očekávat pokračování downtrendu k 1.20 a možná krátkodobě i k 1.15. Níž však pravděpodobně ne. Pád k paritě, který předpovídá mnoho analytiků nepovažuji za pravděpodobný. Naopak očekávám, že po pádu níž a po částečném uklidnění nastane v druhé polovině roku růst.

GBP
Velká Británie těžila v průběhu roku 2011 z odlivu investic z eurozóny a z velkého zájmu o britské dluhopisy. Problémem byla vysoká inflace, která ovšem začala klesat a podle odhadů BOE by měla v roce 2013 spadnout pod inflační cíl. Británie již začala se zvyšováním QE (o 75 miliard liber v říjnu) a předpoklad nízké inflace by možnost dalšího QE zvýšila. Takovou možnost považuje za pravděpodobnou i OECD, která předpovídá, že BOE navýší QE až na 400 miliard liber. Predikci oslabujícího GBP podporuje i zpomalující ekonomický růst.

U páru GBPUSD neočekávám, že uvidíme nižší hodnoty než 1.45 a pásmo pro 2012 bych odladl na propad k 1.50, popřípadě 1.47 na začátku roku s pozdějším posilováním k 1.60.

AUD
Australský dolar je velmi citlivý na změny v ochotě riskovat a při zvýšené averzi k riziku zažívá poměrně velké propady (ještě větší než další "riskantní" měny jako třeba NZD). Dále je kvůli závislosti Australské ekonomiky na Číně citlivý na vývoj čínské ekonomiky, která začala zpomalovat (i kdyz je třeba uznat, že o zpomalení na 9.1% si může většina zemí světa nechat jenom zdát). Vývoj tedy bude záležet na celkovém sentimentu a také na úrokových sazbách, které dodaly AUD v průběhu roku 2011 velkou podporu. Nemenší podporu AUD získá také z vysoce kvalitního ratingu, který zatím žádná agentura nehodlá měnit.

Z důvodu špatného sentimentu očekávám výprodeje, které by mohly dosáhnout až k 0.90, krátkodobě i níž k 0.87. Po zklidnění situace a zlepšení sentimentu však budou tyto výprodeje následovány nakupováním z důvodu vysokého úrokového diferenciálu, který je investičně zajímavý i přes snížení sazeb, ke kterému v listopadu a prosinci. Ze střednědobého horizontu by také šlo využívat návratů k 1.05 k otevření krátkých pozic s cílem právě u 0.90.

NOK
Z dlouhodobého hlediska je zajímavou investiční možností nákup norské koruny v průběhu oslabení z důvodu krize. Norská ekonomika si vede relativně dobře, Norsko není zadlužené a má nejvyšší rating u všech tří nejdůležitějších ratingových agentur. Navíc, export ropy, zemního plynu a dalších typů nerostného bohatství se podílí na přebytku platební balance na běžném účtu. Norská měna má také dobrou šanci stát se bezpečným přístavem. Tradiční měny, které nabízely bezpečí, tedy JPY (na historických maximech) a CHF (kroky SNB vedoucí k oslabení Franku) již nejsou kvůli výše zmíněným důvodům ideální.

EURUSD technicky



Na týdenním grafu vidíme, že cena se nachází pod všemi čtyřmi klouzavými průměry (10+50+100+200) což potvrzuje, že bychom se měli soustředit na otevírání krátkých pozic. Konfluence 200 a 50, která se nachází na psychologické hranici 1.40 by měla dodat resistanci i ve střednědobém horizontu. Na grafu jsou tři vlny:

První přibližně z 1.60 na 1.2350 (3650 bodů) přibližně -23%
Druhá přibližně z 1.5150 na 1.19 (3250 bodů) přibližně – 21.5%
Třetí vlna začala na 1.4950. Pokud bude třetí vlna podobně velká jako dvě předcházející (řekněme 3050 bodů, což je přibližně 20.5%) vyjde na konec vlny na 1.19 což zároveň koresponduje s minimem z května 2010. Z výše uvedeného lze usoudit, že zóna mezi 1.20 a 1.19 bude extrémně silná a měla by dodat support i z dlouhodobého hlediska.

Patrik Urban
Tým FXstreet.cz

No comments:

Post a Comment