Monday, March 26, 2012

Fundamentální analýza IV - základní ekonomické indikátory 1

http://www.fxstreet.cz/fundamentalni-analyza-iv--zakladni-ekonomicke-indikatory-1.html

26.04.2010 Autor: Patrik Urban Sekce: Fundamentální analýza Tisk

Stav a vývoj ekonomiky lze měřit mnoha způsoby a ukazately. Některé z těchto ukazatelů jsou důležitější než jiné a některé jsou důležité spíše pro ekonomy než pro tradery. Každý asi ví, že změna růstu HDP, inflace nebo nezaměstnanosti má na ekonomiku vliv. Kdo se ekonomikou zabývá profesně či ze zájmu, tomu přijdou procesy a vztahy mezi jednotlivými ukazately logické a pochopitelné. Ti, kteří ekonomiku nikdy nestudovali a finanční část v novinách z různých důvodů přeskakují, však nemusí rozumět ani těm základním vlivům a vztahům.

Ekonomika a finanční trhy mi přijdou fascinující, protože dokazují jak neuveřitelně propojený a spletitý svět je. Základním poznáním je, že všechno souvisí se vším. V ekonomice je buďto "všechno v pořádku", ukazatele rostou a vzájemně se podporují anebo se všechno část po části hroutí. Schopnost rozpoznat z vývoje indikátorů moment, kdy se makroekonomická situace začíná měnit nám může pomoci uskutečňovat lepší obchody. Bohužel, většinou to platí jen u dlouhodobějších spekulativních obchodů. Z makroekonomického hlediska je změna hodnoty měny v řádu dvou nebo tří procent irelevantní. 2% nebo 3% změna (tedy změna v hodnotě několika set bodů u většiny měnových párů) je však obrovským pohybem pro daytradery a dokonce i pro ty, kteří tradeují na střednědobém horizontu. Je tedy důležité si uvědomit, že fundamentálně nelze vysvětlit malý pohyb měn v řádu jednoho či dvou procent (samozřejmě pokud se nejedná o reakci na zprávy).

Úrokové sazby
Pro měnový trh je nejdůležitějším ukazatelem míra úrokových sazeb. Když to hodně zjednoduším tak všechny ostatní indikátory slouží právě pro odhadnutí změn sazeb. Proč tomu tak je? Protože investoři jsou hladoví po výnosu a jak bylo naznačeno v článku o carry trade, investoři přesouvají kapitál do zemí, kde získají vyšší výnos. A na to aby mohli přesunout kapitál, potřebují nakoupit domácí měnu. Tudíž vyšší úrokové sazby předpovídají apreciaci měny.

Inflace
Inflací rozumíme změnu cenové hladiny a měří se na maloobchodí a velkoobchodní úrovni. Maloobchodní inflace (CPI - Consumer Price Index) měří změnu ceny koše zboží, které spotřebitel běžně kupuje, zatímco velkoobchodní inflace (PPI - Producer Price Index) měří změny cen zboží nakoupeného domácími výrobci. Koš zboží, který měří CPI obsahuje mnoho typů produktů, mezi které také patří cena energie a cena potravin. Protože cena energií a potravin je značně volatilní, vyhlašuje se také "core CPI" tedy změna maloobchodní inflace do které není změna cen energií ani potravin započtena. Mimochodem, je zajímavé, že pro centrální banku je právě "core CPI" nikoliv CPI jedním z nejdůležitějších ukazatelů a to i přesto, že pro běžné občany tvoří cena potravin a energie nezanedbatelnou část rodiného rozpočtu. Centrální banka podporuje ekonomiku snížením sazeb a proti inflaci bojuje zvýšením úrokových sazeb. Proto tedy nepřekvapí, že vyšší CPI/PPI vede k posilování měny, protože vyšší inflace napovídá zvýšení sazeb.

Zajímavostí o které bych se rád zmínil je fakt, že ekonomická teorie někdy napovídá změny, které jsou v absolutním rozporu s objektivně měřitelnými údaji. Ekonomická teorie například napovídá, že vyšší inflace by měla vést k oslabení měny. Jak jsem již poznamenal dříve, v realném světě je tomu většinou naopak. Vyšší inflace totiž znamená vyšší úrokové sazby, které vedou ke zhodnocení měny. Samozřejmě, že neberu v potaz extrémy - země, které mají opravdu vysokou inflaci mají měny, které jsou velmi znehodnocené.

Změny v HDP
Hrubý domácí produkt (HDP) je nejpopulárnějším ukazatelem vypovídajícím o ekonomickém zdraví státu, protože ekonomům poměrně jednoduše umožní porovnávat hospodářskou situaci v několika různých zemích. HDP měří objem celkového množství vyprodukovaných výrobků a služeb a je často používán jako ukazatel míry životního standardu. Vyšší růst HDP značí vyšší aktivitu, tlak na zvýšení mezd a riziko inflace, což následně znamená vyšší úrokové sazby. Vyšší růst HDP by tedy měl vést ke zhodnocování měny.

Situace na trhu práce
Nezaměstnanost a množství vytvořených pracovních míst (NFP - Non Farm payrolls) jsou další dva indikátory, které jsou nesmírně důležité pro odhad budoucího vývoje. Nižší nezaměstnanost a vyšší množštví vytvořených pracovních míst znamená, že občané mají práci, vydělávají peníze, které následovně utratí za služby a výrobky. Každá koruna, kterou někdo utratí, někdo jiný vydělá. Celkové výdaje se tedy rovnají celkovým příjmům. Když lidé mají práci tak tržby rostou, ekonomika se rozvíjí, firmy nabírají další zaměstnance a mzdy rostou což v budoucnu vede k vyšší inflaci a následovně k vyšším úrokovým sazbám. Zlepšení na trhu práce by tedy mělo vést ke zhodnocování měny.

Přebytek nebo deficit obchodního účtu
Obchodní účet měří rozdíl mezi importem a exportem země. Když export převyšuje import (země tedy má přebytek na obchodním účtu) tak dochází k neustálým nákupům domácí měny na trhu a měna je těmito nákupy podporována, což zabraňuje oslabování. V situaci, kdy země má deficit obchodního účtu (import je tedy vyšší než export) tak dochází k neustálým prodejům měny na trhu, což vede k dlouhodobějšímu oslabování. Bilance na obchodním účtu je pro ekonomy velmi důležitým indikátorem. Pro tradery je poněkud méně důležitý, protože trendy na obchodním účtu jsou extrémně dlouhodobé a dislokace mezi hodnotou měny a změnami na obchodním účtu je mnohdy významná. Překvapující změny ve vývoji na obchodním účtu ale většinou mají na měnu alespoň krátkodobý vliv.

Trh služeb a průmyslová výroba
Situace na trhu služeb (ISM Services - Institute for Supply Management) a v sektoru průmyslové výroby (ISM Manufacturing) je důležitá, protože podniky velmi rychle reagují na změny v poptávce/nabídce. Číslo větší než 50 indikuje expanzi sektoru, hodnota pod 50 indikuje kontrakci. Čím vyšší číslo, tím větší expanze sektoru. Na výšší číslo by tedy měna měla reagovat posilněním. Rozvíjející se trh služeb a vyšší průmyslová výroba vedou k vyššímu HDP a co se děje při růstu HDP jsme si již vysvětlili. Změny v produktivitě práce jsem v zájmu jednoduchosti vynechal.

Maloobchodní prodeje
Míra maloobchodní prodejů vyjadřuje ekonomické zdraví konzumentů a do jisté míry reflektuje situaci na trhu služeb a průmyslu. Dobrá úroveň maloobchodních prodejů značí, že občané mají dostatek peněz a důvěry v jejich finanční situaci. Nebojí se utrácet vydělané peníze, což se následovně projeví v hodnotě růstu HDP a tedy ve výši úrokových sazeb. Pro některé země např. USA či UK, které jsou závislé na domácí poptávce je finančně zdravý konzument kriticky důležitý kvůli vlivu na růst HDP. Špatné zprávy tedy mají větší dopad na měny těchto států než na měny států, které můžou ekonomicky růst i v případě menší domácí poptávky (státy s přebytkem na obchodním účtu).

V příští části si popíšeme procesy, které způsobují zpomalení ekonomické aktivity. Podíváme se také na důležitost relativních hodnot indikátorů a limitující vlastnosti absolutních hodnot.

Patrik Urban

No comments:

Post a Comment