Thursday, January 3, 2013

Forex: Ohlédnutí za rokem 2012

 
01.01.2013  Autor: Patrik Urban  Sekce: Fundamentální analýza   Tisk
Z hlediska vlivů na finanční trhy rok 2012 nepřekvapil. Nejdůležitějšími faktory totiž opět byly pokračující evropská dluhová krize a také očekávání dalšího kvantitativního uvolňování (QE) ve Spojených Státech. Za nejdůležitější události roku proto považuji oznámení programu OMT (Outright Monetary Transactions) Evropskou centrální bankou (ECB) a QE3 spolu s QE4 oznámené Americkou centrální bankou (FED).

Evropská unie sice nadále prokazuje velmi dobrou schopnost odkládat věci na později, zároveň ale dokázala přesvědčit trhy o tom, že v kritické situaci je opravdu schopna konsenzu a kompromisů (což je eufemismus pro větu "Německo to nakonec stejně všechno zaplatí".) Hlubší integrace a úspěšný, byť pomalý, vývoj k fiskální unii totiž vedly k výraznému zmenšení rizika odchodu Řecka (nebo jiné země) z eurozóny, což by byl krok, který by ve vypjaté chvíli mohl předznamenat začátek rozpadu celé unie.

Jako vodítko pro odhad sentimentu vůči evropským investicím v průběhu roku můžeme použít graf EUR/USD a také akciový index Euronext 100. Vidíme poměrně vysokou, i když trošku "opožděnou" korelaci.


Z grafu vidíme, že hned na začátku roku došlo ke zlepšení sentimentu, které trvalo přibližně tři měsíce. Po krátké konsolidaci došlo k návratu pesimismu, který trval až do července. Euro proti dolaru roste od července, Euronext100 roste již od června.

Situace na konci roku 2011 a začátku roku 2012

Na konci roku 2011 na trzích vrcholila panika a společná evropská měna (EUR) byla pod velkým tlakem proti všem hlavním měnám. ECB se snažila zlepšit sentiment tím, že 14. prosince 2011 snížila základní úrokovou sazbu o 25 bodů na 1,0 %. Krátce poté, 22. prosince ECB také dodala tří leté úvěry (LTRO) v celkové hodnotě 489 miliard eur. A byly to pravě tyto úvěry spolu s očekáváním dalšího kola LTRO, které situaci částečně stabilizovaly a vedly k několika měsíčnímu růstu.

Druhé kolo LTRO proběhlo 29. února 2012 a dodalo likviditu v celkové hodnotě téměř 530 miliard eur. Pomocí úvěrů LTRO1 a LTRO2 ECB dodala do systému vůbec největší množství likvidity ve své historii, proto nesmíme význam těchto úvěrů pro uklidnění situace podceňovat.

Na další zlomové události jsme si museli počkat až do léta. Několik důležitých událostí sice nastalo (například dohoda o fiskálním paktu, další pomoc Řecku z února anebo rozšíření záchranných fondů EU), ty ale na přímé dění na trzích neměly dlouhodobější vliv.

Vývoj EUR/USD vůči USD/CZK

 
Sentiment vůči euru ovlivňoval také ostatní evropské měny. Padající euro značilo odliv investorů z celé Evropy. Česká měna padala ještě rychleji vůči USD než EUR. Negativní korelace je velmi vysoká.

Léto 2012

Zatímco v předchozím roce byla pozornost upřena hlavně na Řecko, v průběhu léta se trhy zaměřily na Španělsko a později také na Itálii (v průběhu listopadu se objevilo několik článků, které tvrdí, že skutečnou časovanou bombou ale není ani jedna z těchto zemí, ale naopak Francie).

Řecko ale i tak výrazně ovlivnilo trhy v červnu, kdy po druhém kole voleb vznikla koalice tvořená proevropskými stranami ND a PASOK. Privatizace státních podniků a dalšího majetku je jedním ze způsobů jak se Řecko snaží snížit zadlužení.

Od března začaly výnosy na 10letých španělských a italských dluhopisech růst, což předpovídalo, že návrat k vysoké averzi k riziku je jen otázkou času. V červnu požádalo Španělsko o půjčku 100 miliard eur určenou k rekapitalizaci bank, což posunulo výnosy ještě výš a to až k maximu z konce července blízko 7,7 % u španělského dluhopisu a u obligace Itálie až k 6,7 %.

Vývoj 10letého výnosu na španělském dluhopisu

 
Od března do července výnos rostl a EUR/USD klesal. Od července se sentiment zlepšuje, výnos klesá a EUR/USD roste.

Na druhé straně oceánu došlo v červnu k prodloužení Operace Twist (prodej FEDem držených krátkodobých dluhopisů a simultánní nákup dlouhodobějších dluhopisů, takže celkové množství držených dluhopisů zůstalo neměnné) do konce roku, zatímco původně měla operace skončit k poslednímu červnu. V té době se také začalo naplno spekulovat o tom, že by FED mohl oznámit další, tentokrát již třetí kolo kvantitativního uvolňování (QE3).

Vývoj dolarového indexu (USDX) spolu se zlatem (gold)


V průběhu roku existovala tradiční, negativní korelace mezi dolarovým indexem a zlatem. Všimněte si ale, že v polovině listopadu se korelace stala pozitivní. USDX i zlato klesají. To je velmi překvapivé zvláště kvůli oznámenému QE3 a QE4.

Podzim 2012

Pro finanční trhy bylo zlomovým měsícem září. Hned první týden totiž ECB oznámila program OMT což je  neomezený program pro nákup dluhopisů, který má za cíl snížit jejich výnos. Zde se nejedná o klasické QE, protože ECB by nákupy sterilizovala. To znamená, že by dodanou likviditu ze systému časem opět odstranila pomocí jiných finančních operací.

ECB se opravdu zachovala šalamounsky – tento program je totiž pouze pro země, které nejprve formálně zažádají o finanční pomoc a zároveň se zaváží k tomu, že provedou reformy a seškrtají své výdaje. Jakékoliv problémy s reformami nebo škrty by automaticky znamenaly konec programu a tudíž rostoucí náklady na další půjčování. ECB tedy přesunula zodpovědnost na vlády jednotlivých zemí což v praxi znamená, že monetární politika ECB je propojena na fiskální politiku jednotlivých vlád.

Tento program zatím nebyl aktivován. Samotná existence programu ale uklidnila trhy natolik, že výnosy na španělských a italských dluhopisech poklesly a obchodují se hluboko pod letními maximy. Bravo Mario!!!

Americký FED nezůstal dlouho pozadu a hned další týden po ECB oznámil QE3, tedy časově ani objemově neomezené nakupování dluhopisů krytých hypotékami a to v hodnotě 40 miliard dolarů měsíčně.

Prosinec 2012

To že je FED opravdu rozhodnutý pumpovat do ekonomiky další a další peníze ve snaze dosáhnout oživení bylo potvrzeno v polovině prosince, kdy FED oznámil QE4. V tomto programu FED bude nakupovat státní dluhopisy v hodnotě 45 miliard dolarů měsíčně (spolu s QE3 bude FED nakupovat dluhopisy za neuvěřitelných 85 miliard dolarů za měsíc).

Snížená averze k riziku, která vedla k růstu na riskantnějších aktivech  měla za následek obrat sentimentu vůči americké měně (USD) o 180 stupňů. Od poloviny listopadu dolar výrazně ztrácí a pokud nedojde k nečekaným zvratům nebo nějakým novým problémům, můžeme očekávat, že tento trend bude pokračovat. O tom ale až příští týden, kdy se můžete těšit na můj tradiční článek s výhledem pro nadcházející rok.

Patrik Urban
Tým FXstreet.cz

No comments:

Post a Comment